TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Promocja książki Łukasza Maciejewskiego „Przygoda myśli”

Promocja książki Łukasza Maciejewskiego „Przygoda myśli”

28 października 2009 roku o godzinie 19.00 spotkanie z autorem oraz Jolantą Fraszyńską, Zygmuntem Koniecznym, Jackiem Dukajem, Marcinem Koszałką poprowadzi Wacław Krupiński. Na niezwykłe rozmowy o filmie, literaturze, muzyce i sztuce w Restauracji Tatrzańska w Tarnowie zaprasza organizator Mościckie Centrum Kultury.

„Przygoda myśli” to zbiór dwudziestu siedmiu rozmów Łukasza Maciejewskiego z wybitnymi postaciami polskiego kina i teatru. Bohaterów książki dzieli wiele: profesja (aktorzy, reżyserzy, pisarze), poglądy, wreszcie spojrzenie na własną twórczość. Wszystkich łączy jednak pasja. Zawód jest bowiem dla rozmówców Maciejewskiego autentyczną przygodą: rodzajem chwalebnego uzależnienia, od którego nie ma ucieczki. To nie tylko styl życia, również sposób na życie.

Zakochani potrafią pięknie opowiadać o swojej miłości, dlatego w tomie odnajdziemy zaskakujące, często odkrywcze spojrzenie doskonale znanych postaci na wybrany, ale zawsze związany z ich zawodem, temat. W ten sposób Janusz Morgenstern – poprzez odpamiętywanie pierwszych prób reżyserskich – opowiada o czekaniu na kolejne, być może ostatnie już, wejście na plan filmowy; Krystian Lupa wspomina swój filmowy epizod; Agnieszka Holland snuje rozważania na temat cielesności, a Andrzej Barański mówi o uzdrawiającej mocy pejzażu.

„Przygoda myśli” to także zaskakujące rozmowy o Gombrowiczu (z Janem Jakubem Kolskim), Iwaszkiewiczu (z Izabellą Cywińską) czy o Nikiforze (z Krzysztofem Krauze). Również wybitni polscy aktorzy, pokazują się w tomie od nowej, nieoczekiwanej strony. Katarzyna Figura opowiada o „aktorstwie roślinnym”, Jan Peszek mówi o paradoksach, a Krzysztof Majchrzak o obronie poglądów. Zbiór zamyka przekrojowa rozmowa ze Stanisławem Lemem poświęcona przede wszystkim filmowym adaptacjom książek pisarza, którą autor „Solaris” uznał za jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych wywiadów, jakich udzielił w polskiej prasie.

Rozmowy Łukasza Maciejewskiego udowadniają że wywiad, często postponowany jako pośledniejsza forma dziennikarskiego warsztatu, może być autentyczną wymianą poglądów rozmawiających, oraz wyjątkową „przygodą myśli” dla czytelnika.

Goście specjalni :

  • Jolanta Fraszyńska – aktorka
  • Zygmunt Konieczny – kompozytor
  • Jacek Dukaj – pisarz
  • Marcin Koszałka – dokumentalista, operator
  • Wacław Krupiński – szef działu „kultura” w „Dzienniku Polskim”


Z recenzji:

"Przygodę myśli" Łukasza Maciejewskiego umieszczam w kategorii książek istotnych obok wcale niewielu powstających obecnie w Polsce tytułów. Rzecz jest tym bardziej znamienna, że stanowi zbiór wywiadów z ludźmi kina i teatru. Kiedy ostatnio trafiło do nas coś podobnego?...
…"Przygoda myśli" zbudowana jest w dużej mierze z tęsknoty. Za lepszymi czasami i szlachetniejszymi twarzami, za chociaż trochę mądrzejszym kinem i teatrem. Łukasz Maciejewski pamięć i żywe wspomnienia o nich znajduje u swoich rozmówców. Dlatego nie spotyka się z każdym, kto naznaczony został chwilową zazwyczaj popularnością. Przeciwnie, wybiera tych, którzy nie zabiegają o rozgłos. Wolą gdzieś z boku robić swoje.
Jacek Wakar „Dziennik”

Maciejewski jest erudytą, człowiekiem uważnym, otwartym na innych. Odrzuca klisze i schematy. Dzięki temu Krzysztof Majchrzak przestaje być porywczym zabijaką, a jawi się jako artysta wrażliwy i świadomie wybierający niełatwą drogę. Jan Frycz mówi o aktorskich niespełnieniach, Jerzy Radziwiłowicz o swojej francuskiej karierze, o której polscy widzowie niemal nic nie wiedzą. Krystian Lupa ogromnie szczerze i bez uprzedzeń opowiada o stosunku artysta – krytyk.
Barbara Hollender „Rzeczpospolita”

Łukasz Maciejewski urodził się w 1976 roku w Tarnowie. Jest absolwentem filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Jeszcze w czasach licealnych podjął współpracę z wieloma tytułami prasowymi, od początku zajmując się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką kulturalną. Uprawia niemal wszystkie rodzaje dziennikarstwa. Znany przede wszystkim jako krytyk filmowy, pisze także szkice krytyczno-literackie, eseje, reportaże, portrety i felietony. Od początku działalności dziennikarskiej Łukasza Maciejewskiego bardzo ważne miejsce w jego dossiers zajmują wywiady z ludźmi kultury: przekrojowe lub na określony temat, rozbudowane lub zwięzłe. Ma na koncie setki artykułów opublikowanych w kilkudziesięciu czasopismach. Aktualnie stale współpracuje m.in. z „Filmem”,„Tygodnikiem Powszechnym”, „Teatrem”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Krakowem”, „Kwartalnikiem Filmowym”, „Dekadą Literacką”, „Dziennikiem”, „Machiną”, „Dziennikiem Polskim”, „Dialogiem” (Niemcy), a także z portalem „Filmweb”.

Łukasz Maciejewski był gospodarzem kilkudziesięciu przeglądów i festiwali filmowych w Polsce, jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie dokumentu oraz Agencji Produkcji Filmowej TVP, a także członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Tarnowa, oraz współpracownikiem dydaktycznym UJ i AP w Krakowie. Przez wiele lat był związany z tarnowskim Radiem „Maks”, współpracował również z TVP Kultura. Jest współautorem wielu książek zbiorowych, w ostatnich latach m.in.: „Tako …rzecze Lem” (Rosja, 2006), „Na peryferiach dwóch miast” (Kraków, 2006), „Filmowe zwierciadła Europy” (Bydgoszcz, 2006), „Kino polskie wobec umierania i śmierci” (Bydgoszcz, 2005), „Marek Koterski” (Filmoteka Narodowa, 2006), „Głosy wolności. 50 lat polskiej szkoły filmowej” (Warszawa, 2007).

WSTĘP WOLNY

Zapraszamy do galerii zdięć:

Archiwalne