TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Odnowiona tkanina wraca na zamek

Odnowiona tkanina wraca na zamek

Odnowiona tkanina wraca na zamek

Do Sali Koncertowej Zamku w Dębnie powrócił należący do Muzeum Okręgowego w Tarnowie gobelin przedstawiający fragment historii Argonautów.  Trwająca pół roku konserwacja tej flamandzkiej tkaniny była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gobelin „Jazon zaprzęgający byka przed Ajetesem” jest pokazywany w Dębnie od 1978 roku. Stanowi on mienie podworskie przejęte w 1945 roku przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej w Tarnowie i pochodzi z Pałacu Goetzów Okocimskich z Brzeska. Jest to jedyny tego typu obiekt w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Ta ścienna tkanina, wykonana została w technice tkackiej, gobelinowej, przy użyciu nici wełnianych i jedwabnych, przez warsztaty we Flandrii, na przełomie XVII i XVIII wieku. Duże wymiary ( 260 x 427 cm) wskazują na jej pierwotne przeznaczenie do wysokich reprezentacyjnych wnętrz. Brak zachowanych sygnatur nie pozwala jednak na przypisanie jej do konkretnego warsztatu, ani na ustalenie jej autora i projektanta kartonu.

Konserwacja gobelinu obejmowała usunięcie wcześniejszych niepoprawnych technicznie konserwacji (napraw, zeszyć i cer) i odczyszczenie powierzchni zabytkowej materii. Kolejno zabezpieczono, fachowo wyprano i osuszono tapiserię, oraz skorygowana została sfalowana powierzchnia tkaniny. Dodatkowo obrzeża gobelinu zabezpieczono taśmami, które „zamykają” jego powierzchnię. Tak przygotowany obiekt został zawieszony na specjalnie przygotowanej szerokiej taśmie z rzepem, co pozwala na regulowanie nierówności wynikających z naprężeń pojawiających się na tak dużej powierzchni.

Koszt konserwacji przekroczył 55 tys. złotych.

(ah)

Archiwalne