TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / BWA zaprasza na spotkanie

BWA zaprasza na spotkanie

BWA - Galeria miejska zaprasza na promocję książki „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, spotkanie z jej autorem Filipem Springerem oraz prezentację dorobku Hansenów.

Oskar Hansen był autorem koncepcji „Formy Otwartej”, która ukształtowała późniejsze pokolenia architektów i artystów.

Będzie to kolejne spotkanie/projekt w tarnowskim BWA poświęcone architekturze (po m.in. „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. „Le CorbusYear”). W przygotowaniu jest również pierwsze polskie wydanie fundamentalnych tekstów Adolfa Loosa „Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane”, które końcem roku zostaną wydane przez warszawskie Centrum Architektury i BWA w Tarnowie.

Wtorek 24.09.2013

godz. 17:00 spotkanie z Filipem Springerem, promocja książki „Zaczyn”

Spotkanie prowadzą: Katarzyna Górowska i Miłosz Onak

wstęp wolny

BWA w Tarnowie

Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

Zaczyn_okladka

„Zaczyn“ Filipa Springera to błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u.

On – syn Rosjanki i Norwega, Polak z wyboru, dzieciństwo spędza w Wilnie, a ostatni rok wojny w AK-owskiej partyzantce. Po wojnie studiuje architekturę, na stypendium w Paryżu trafia do pracowni Jeannereta i Légera. Mimo propozycji pozostania na Zachodzie wraca odbudowywać Polskę, pracuje jako architekt, uczy na warszawskiej ASP i tworzy koncepcję Formy Otwartej – ważną dla kolejnych pokoleń artystów. Idealista nieznoszący słowa krytyki.

Ona – świetna architektka twardo stąpająca po ziemi, wciela w życie jego szalone idee. Wspólnie zrealizowali kilka śmiałych projektów: klasyczne już dla architektów i historyków sztuki Osiedle Słowackiego w Lublinie i obrosłe mitami warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski. Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu, gdzie teoria Hansenów stała się rzeczywistością i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły tutaj sprawdziły się nie najlepiej.

„Zaczyn” to opowieść o niezwykłych ludzkich losach, o odważnej architekturze, ale także o polskiej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych.
 
Książka ukazała się we wspólnej serii wydawnictwa Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zatytułowanej „mówi muzeum”. Podczas spotkania będzie ją można kupić w cenie promocyjnej 39 PLN (cena okładkowa: 49 PLN).

Archiwalne