TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Studia pełne możliwości

Studia pełne możliwości

Studia pełne możliwości

Trwa nabór na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Kandydaci mogą wybierać spośród 29 dostępnych specjalności. Jedną z nich jest filologia romańska. Jak zapewniają przedstawiciele uczelni, absolwenci tego kierunku bez trudu znajdują pracę w firmach wielu branż, w których kluczową rolę odgrywa znajomość francuskiego.

Z oferty studiów na specjalności filologia romańska skorzystać może każdy maturzysta. Wcześniejszy kontakt z językiem francuskim nie jest wymagany. Kadra dydaktyków, wśród których są również native speakerzy, potrafi nauczyć tego języka w trakcie trwających sześć semestrów studiów, kończących się egzaminem licencjackim. – Jestem pewna, że osoba, która oczywiście wykaże zaangażowanie, w ciągu trzech lat opanuje francuski w stopniu komunikatywnym – zaznacza Carine Debarges-Dusza, Francuzka mieszkająca w Polsce od ponad 10 lat, lektorka w Zakładzie Filologii Romańskiej.

Intensywna, efektywna nauka to jedna z korzyści wprowadzenia tzw. „praktycznego profilu kształcenia”. Aby jak najlepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy, program studiów został nasycony zajęciami praktycznymi. Studenci mają też możliwość wyjazdów do europejskich krajów francuskiego obszaru językowego.

- Monitorujemy losy naszych absolwentów i prawdą jest, że to praca szuka ich, a nie oni pracę. Przepustką do kariery jest dla nich właśnie dobra znajomość języka francuskiego. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że jest to trzeci język światowego biznesu – mówi Małgorzata Pociecha, zastępca kierownika Zakładu Filologii Romańskiej.

Studenci na drugim roku wybierają jedną z dwóch specjalizacji: francuski w administracji i przedsiębiorstwie lub francuski w turystyce i hotelarstwie. Pierwsza z nich oferuje doskonalenie znajomości języka francuskiego używanego w pracy zawodowej oraz przygotowanie do funkcjonowania na rynku pracy w sektorze administracji i w świecie  biznesu. Z kolei wybór drugiej umożliwia poznanie języka specjalistycznego w zakresie terminologii odpowiadającej branży turystycznej i hotelarskiej. Praktyczna znajomość francuskiego doskonalona jest na zajęciach o regionach turystycznych Francji i Polski, kulturze krajów francuskiego obszaru językowego i sztuce Francji.

Uzupełnieniem „francuskiej” oferty PWSZ są otwierane po raz pierwszy w tym roku studia podyplomowe na specjalności „język francuski w biznesie”, a studenci mogą wybrać także dzienne studia na administracji międzynarodowej i unijnej z językiem francuskim.

Pierwsza tura naboru na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie potrwa jeszcze do 22 lipca. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie: kandydat.pwsztar.edu.pl lub pod nr tel. 14 63 16 666.

(ww)

Znaczniki

Archiwalne