TARNÓW / Edukacja / Aktualności / O międzynarodowej współpracy w tarnowskich szkołach

O międzynarodowej współpracy w tarnowskich szkołach

O międzynarodowej współpracy w tarnowskich szkołach

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w spotkaniu dla tarnowskich szkół dotyczącym współpracy międzynarodowej. Chętni, którzy pojawili się 25 listopada w Sali Lustrzanej, mieli okazję podyskutować o realizowanych w Tarnowie projektach, poznać wykorzystywane źródła finansowania, a także sposoby na poszukiwanie szkół partnerskich.

Głównym tematem spotkania zorganizowanego przez tarnowski magistrat była szeroko pojęta współpraca międzynarodowa w tarnowskich szkołach. W Tarnowie tego typu działania realizuje 18 szkół. Przy wymianie młodzieży tarnowskie placówki najczęściej współpracują z partnerami z Niemiec, Węgier i Słowacji. Projekty realizowane są również wspólnie z Czechami, Izraelem, Portugalią, Hiszpanią i Włochami. Co ciekawe, współpraca międzynarodowa odbywała się na długo przed przystąpieniem Polski do europejskiej wspólnoty. Już w latach 60-tych w Szkole Podstawowej nr 15 udało się nawiązać kontakt ze szkołą na Węgrzech.

Uczestnicy spotkania mogli podzielić się przykładami dobrych praktyk, posłuchać o projektach, które dotąd udało się przeprowadzić, podyskutować o korzyściach, ale także o trudnościach przy organizowaniu międzynarodowych spotkań. Wszystko po to, by zachęcić do działania przedstawicieli placówek, które jeszcze nie angażowały się w tego typu współpracę. Jak przekonywała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, Elżbieta Wójcik, wiele osób obawia się, że współpraca wymaga perfekcyjnej znajomości języka obcego, a tymczasem najważniejsze nie są umiejętności, a chęci. Kolejnym problemem były poszukiwania szkoły partnerskiej. Zdaniem uczestników, którzy mieli podobne doświadczenia, pomocne w tym przypadku jest utworzenie odpowiedniej bazy kontaktowej. Dyskutowano również o poszukiwania funduszy na realizację projektu. – Przykłady współpracy międzynarodowej naszych tarnowskich szkół udowadniają, że są w systemie finansów publicznych są środki na tego typu współpracę – zauważył prezydent Roman Ciepiela, zachęcając do nawiązania kontaktów z zagranicznymi placówkami.

Przedstawiciele szkół zainteresowani współpracą narodową i uzyskaniem informacji na ten temat mogą kontaktować się z Wydziałem Współpracy Aglomeracyjnej i Międzyregionalnej, tel. 14 68 82 498.

(ww)

Znaczniki

Archiwalne