TARNÓW / Edukacja / Aktualności

To był intensywny czas odwiedzin w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. W ostatnim czasie w szkole pojawiło się wielu gości, jednym z nich był Leszek Horwath, redaktor naczelny „Potrawy Regionalne”. Wizycie towarzyszyły warsztaty dla przyszłych kucharzy.

Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zamień promile na ciekawszą chwilę”. Uczestnicy zorganizowanego przez Straż Miejską konkursu mieli za zadanie nagrać krótki spot antyalkoholowy. Zdaniem jury najlepszy filmik przygotował zespół z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, który w nagrodę otrzymał czek w wysokości 500 złotych.

Po raz czwarty odbył się APLAUZ, czyli Artystyczny Przegląd Lawiny Animuszu, Uczucia, Zdolności. W Tarnowskim Centrum Kultury młodzi mieszkańcy regionu mogli zaprezentować na estradzie swoje talenty.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Uroczystość, która odbyła się 5 grudnia, była okazją, by wyróżnić najlepszych wolontariuszy szkolnego koła Empatia. Dzięki staraniom uczniów udało się uzbierać na budowę hospicjum Via Spei niemal 240 tys. zł, na bezdomne zwierzęta ponad  105 tys. zł.

Kolejny konkurs kulinarny odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. Do smacznej rywalizacji zgłosiło się 18 uczniów z ośmiu szkół. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować pierogi w słodkiej i słonej odsłonie.

Zagraniczne praktyki na Węgrzech odbywali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Podczas piętnastodniowej wizyty w Veszprem mieli okazję poznać najnowsze technologie wykorzystywane m.in. w tamtejszych zakładach produkcyjnych.

Pod koniec listopada grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 odwiedziła rówieśników w czeskim Polevsku. Ich wizyta była możliwa dzięki programowi Erasmus+, realizowanemu przez tarnowską szkołę. Uczniowie dyskutowali o zdrowym stylu życia, ale także mieli okazję brać udział w lekcjach i sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Rusza kolejna edycja wykładów „Spotkania z nauką” w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Pierwsze spotkanie zaplanowano 7 grudnia o godz. 12 i  poświęcone będzie pracy mózgu. Mogą w nim uczestniczyć studenci, uczniowie szkół średnich i wszyscy mieszkańcy zainteresowani tą tematyką.

Sesję poświęconą Janowi Pawłowi II zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie. – Świętość traktujemy czasem jak nieosiągalną rzecz, tymczasem jest na wyciągnięcie ręki – przekonywał 29 listopada podczas spotkania w Sali Lustrzanej ks. dr hab. Michał Drożdż.

Wystawa „Permeation. Przenikanie” uczniów V Liceum Ogólnokształcącego została zaprezentowana tym razem w Mevasseret Zion w Izraelu. W wernisażu prac uczestniczyli nie tylko przedstawiciele szkoły i mieszkańcy Jerozolimy, ale także Izraelczycy, którzy albo sami mieszkali przed II wojną światową w Tarnowie lub których przodkowie wywodzili się z naszego miasta.