TARNÓW / Edukacja / Aktualności

Kulturę mieszkańców Transylwanii, ich codzienne zwyczaje, tradycyjne produkty kulinarne oraz słownictwo w języku rumuńskim poznali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego podczas wizyty partnerskiej w Cluj Napoc w Rumunii. Wyjazd zorganizowano w ramach programu Comenius. Tematem projektu było „Dziedzictwo kulturowe w społeczeństwie pluralistycznym – tradycje religijne”.

Około 300 dzieci z 24 tarnowskich publicznych przedszkoli wzięło udział w Olimpiadzie Przedszkolaka. Podczas imprezy 13 czerwca uczniowie uczestniczyli w konkurencjach sportowych oraz mogli podziwiać występy taneczne swoich rówieśników.

Już po raz szósty uczniowie wraz z rodzicami będą mogli oddać głos na „Najlepszego wychowawcę 2015 roku”. Rusza kolejna edycja konkursu. Zgłoszenia potrwają do 7 września i dotyczą nauczycieli tarnowskich szkół. Organizatorem plebiscytu jest tarnowski Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Między innymi o doświadczeniach pedagogicznych i wychowawczych, prawach dziecka i komunikacji interpersonalnej będzie można porozmawiać podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Relacja uczeń nauczyciel”. Sympozjum odbędzie się 18 czerwca w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Początek o godzinie 9:30.

Ponad 100 uczniów z województwa małopolskiego i podkarpackiego wzięło udział w turniejach organizowanych w ramach XV Pikniku Geograficznego. Wydarzenie zainaugurował konkurs wiedzy geograficznej przygotowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Organizatorem pikniku był Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.

Gimnazjum nr 4 jako jedyne gimnazjum w Małopolsce zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Jakości Nauczania Sapere Auso. Wśród pięciu laureatów znalazł się także Uniwersytet Jagielloński.

28 uczniów i nauczycieli z berlińskiej Merian Schule gościć będzie w Tarnowie. Wizyta delegacji z zagranicy  to efekt kontynuacji projektu edukacyjnego „Tacy sami, czyli rzecz o tolerancji”. Inicjatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Sportowych oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Sportowej. Pobyt delegatów z Niemiec zaplanowano od 7 do 12 czerwca. 

Dzień Wykładów Otwartych w Państwowej Szkole Zawodowej to propozycja dla nauczycieli, pedagogów, pielęgniarek i rodziców. Bezpłatne wykłady zaplanowane na 8 czerwca dotyczyć będą edukacji prozdrowotnej dzieci i młodzieży szkolnej.

Sałatki z kaszą kuskus, wegeburgery z kaszą jaglaną, chleb ziołowy z pasztetem z soczewicy to tylko nieliczne przysmaki, których można było spróbować podczas Dnia Wege 29 maja w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. Akcję zorganizowano po raz pierwszy.

Podpisanie kolejnych umów partnerskich towarzyszyło Zespołowi Szkół Technicznych podczas organizowanej w szkole ósmej edycji „Dni Techniki" 28 i 29 maja. Wydarzenie miało charakter otwarty i skierowane było przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów.