TARNÓW / Edukacja / Aktualności

Włóczykije, czyli koło PTTK działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Eugenii Gierat, po raz czwarty przywitali wiosnę, biorąc udział w złazie „Witamy Bociana”. W tegorocznej edycji, której finał odbył się 21 marca na Jamnej, uczestniczyło niemal 230 osób.

W dwutygodniowych praktykach zawodowych w Niemczech i Wielkiej Brytanii uczestniczyło 20 uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Jak tłumaczą pracownicy szkoły, tego typu praktyki nie tylko poszerzają horyzonty, ale pozwalają zdobyć wiedzę. Z programu praktyk skorzystali uczniowie z klas o profilu mechanicznym.

Gimnazjaliści z ośmiu szkół rozpoczęli rywalizację w Konkursie Młodzieżowych Debat Obywatelskich. W pierwszym pojedynku, rozegranym 17 marca, uczniowie musieli zmierzyć się z tezą „Człowiek rządzi swoim losem, a nie siły od niego niezależne”. Tę debatę wygrali reprezentanci Gimnazjum Dwujęzycznego, pokonując drużynę opozycji z Niepublicznego Niepłatnego Gimnazjum "U Konarskiego".

Za nami XXI Olimpiada Zdrowia i Wiedzy o PCK. Uczniowie mogli m.in. sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie rywalizowało wczoraj, 14 marca, sześć drużyn, ale także zawodnicy indywidualni.

Jak wzorcowo dekorować pierniki mogli się przekonać uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, którzy wzięli udział w warsztatach cukierniczych. Pod okiem specjalistki, ozdabiali lukrem ciastka przy użyciu różnych technik, np. na mokro, haftem, koronką, cieniowaniem, a także metodą 3d.

Zofia Żak, gimnazjalistka z Zespołu Niepublicznych Niepłatnych Szkół w Tarnowie, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, który odbywał się w Krakowie. Jury doceniło krótki filmik uczennicy w kategorii praca multimedialna.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu kelnerskim, podczas którego poznawali tajniki tego zawodu. Nie zabrakło fachowych porad specjalisty, który wyjaśniał m.in., jak prawidłowo otwierać szampana za pomocą… szabli.

Reprezentanci V Liceum Ogólnokształcącego zdobyli pierwsze miejsce w Informatycznym Pucharze Beskidów w Bielsku-Białej, w kategorii Projekt. Jury konkursowe doceniło pracę uczniów przy realizacji projektu Permeation-Przenikanie, dotyczącym obecności Żydów w przedwojennym Tarnowie.

Miś, Biedronka, Minionek – takie ciastka i torty wykonali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, którzy 9 marca gościli pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych z Karwodrzy, wspólnie wykonując cukiernicze cuda.

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyły się XIII Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. Ta cykliczna impreza organizowana jest przez instytucje badawcze i uniwersytety na całym świecie, a jej celem jest zapoznanie uczniów szkół średnich z najnowszymi badaniami z dziedziny fizyki cząstek elementarnych. Zajęcia dają szansę uczniom wcielenie się w fizyka, analizującego dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN.