Zmarł Bronisław Wiatr

Z tarnowskiej społeczności odeszła kolejna zasłużona osoba. W wieku 91 lat zmarł Bronisław Wiatr, działacz społeczny, przewodnik turystyczny, fotograf, radny Rady Miejskiej.

Bronisław Wiatr urodził się w 1928 roku w Chorążcu k. Dąbrowy Tarnowskiej. Po zakończeniu edukacji w Tarnowie, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które musiał przerwać z powodu złego stanu zdrowia. Od 1958 r. pracował w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, następnie kierował Wydziałem Budżetowo-Gospodarczym.
W latach 70. był zatrudniony w tarnowskim Urzędzie Wojewódzkim. Początkiem 1981 r. założył Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność”, za co wyrzucono go z pracy. Od 1982 r. pracował w tarnowskim oddziale firmy Igloopol. Działał w konspiracyjnych strukturach „Solidarności”. W roku 1984 został aresztowany przez SB. Przetrzymywano go w więzieniach w Rzeszowie i Krakowie, zwolniono za poręczeniem biskupa J. Ablewicza z uwagi na stan zdrowia. W 1989 r. działał w tarnowskim Komitecie Obywatelskim. Pięć lat później, w 1994 r. został radnym miasta Tarnowa (przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki) i Sejmiku Wojewódzkiego.
Tarnowianom znany był również jako pasjonat fotografii. Sprawował kolejno funkcje prezesa, wiceprezesa i honorowego prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był cenionym organizatorem i komisarzem wystaw fotografii artystycznej w Tarnowie, jak również przewodnikiem turystycznym, przewodnikiem beskidzkim i terenowym, pilotem rajdów i wycieczek, zwłaszcza górskich.
Otrzymał m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, odznaki Zasłużony Działacz Kultury, Za Zasługi dla Turystyki, Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, Zasłużony dla Województwa Tarnowskiego.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek (31 stycznia). Msza święta odprawiona zostanie o godzinie 13:00. O 14:00 nastąpi przejście na cmentarz.

(lb)

fot. Artur GAwle