Tarnowskie licea i technika w rankingu „Perspektyw” - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Tarnowskie licea i technika w rankingu „Perspektyw”

Znamy wyniki tegorocznego rankingu magazynu „Perspektywy”. W Tarnowie najwyżej uplasowało się III Liceum Ogólnokształcące. Drugie miejsce zajęło I LO, natomiast trzecie miejsce na podium należało do II LO. Jak w rankingu wypadły technika?

Podobnie jak w poprzednich latach wśród tarnowskich liceów najlepszym wynikiem może pochwalić się III LO. W zestawieniu zajęło 107. miejsce (w 2019 roku była to 117. lokata), 10. w Małopolsce. Drugie miejsce w Tarnowie zdobyło I LO – 219. pozycja w Polsce (241. w 2019 r.). Kolejne miejsce należy do II LO – 414. w kraju (546. w poprzednim roku).

W rankingu, obejmującym w sumie 1000 najlepszych szkół w Polsce, znalazły się także Liceum Plastyczne (773. miejsce) i Społeczne Liceum działające w Zespole Szkół Społecznych (799. pozycja).

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Brano pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

W tegorocznym rankingu znalazło się siedem tarnowskich techników. Z pozycji lidera ustąpiło Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, które zajęło 214. miejsce (80. w 2019 r.). Wyprzedziło je Technikum nr 7 w Zespole Szkół Budowlanych. Uplasowało się na 120. pozycji (298. w ubiegłym roku). Trzecie miejsce w Tarnowie należało do Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych – 220 miejsce (267). Na 300. lokacie znalazło się Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych). Piąte miejsce w mieście zdobyło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (323. w kraju), z kolei szóste i siódme pozycje należały do Technikum nr 2 (w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego) i Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych (odpowiednio 410. i 450. w Polsce).

Kapituła oceniała technika w oparciu o cztery kryteria. Były to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.